Німеччина випробовує «розумні» електромережі

Smart Grids - "інтелектуальні", або "розумні" мережі допомагають інтегрувати електроенергію з різних джерел в єдину мережу. А ще вони підказують пральній машинці, коли упродовж доби прання обійдеться її власнику дешевше.

До 2020 року країни Євросоюзу хочуть довести частку електроенергії, що отримується з відновлювальних джерел, до 20 відсотків. Завдання непросте, адже будівництво вітряків та сонячних батарей - тільки перший крок. Наступний крок - інтеграція цих автономних установок в Smart Grid - "інтелектуальну" або "розумну" мережу. Розумну - тому що така мережа повинна "думати". Наприклад, що робити, коли через дощ або відсутність вітру установка припиняє виробляти енергію. У Німеччині вже починають тестувати Smart Grids, однак поки що на рівні окремих регіонів.

Двосторонній обмін інформацією

Досі електричні мережі будувалися за принципом вулиці з одностороннім рухом. На старті - одна або кілька потужних генеруючих станцій, на фініші - споживач енергії. Проте часи змінюються. По-перше, зростає частка електроенергії, що отримується з відновлювальних джерел, по-друге, дедалі більше домовласників купують автономні генератори. Тому й енергія та інформація повинні надходити не лише з мережі до споживачів, а й у зворотному напрямку. «Сьогодні за умови, що віють сильні вітри, ми маємо надлишок енергії. А у пятьох нових федеральних землях споживання електрики є відносно низьким. І цю надлишкову енергію все одно треба кудись перекидати», - пояснює Вільфред Фішер, представник однієї з провідних електрокомпаній у галузі.

Проблема стандартизації

Крім стимулів потрібні інвестиції, адже "розумні" мережі - дороге задоволення. За даними Міжнародного енергетичного агентства, до 2030 року на нові енергоустановки та мережі у світі витрачатимуться мільярди доларів. Гроші потрібні на переоснащення комунальних служб, розробку та встановлення "розумних" лічильників, спеціальних розеток і побутових приладів. А для постійної передачі даних необхідний широкосмуговий інтернет. Тому Smart Grids - привабливе поле для інвестицій не тільки для енергоконцернів, але й для виробників побутових приладів, IT та телекомунікаційних компаній. Як приклад розробники наводять принцип роботи "розумної" пральної машини. Прилад, під'єднаний до "інтелектуальної" мережі, вмикається лише тоді, коли ціна на електрику - найнижча. Дізнається машина про це зі спеціальної розетки, яка пов'язана з "розумним лічильником". Останній, у свою чергу, має в своєму розпорядженні свіжі дані про ціну на електроенергію. Щоб усе це з'явилося в будинку споживача, необхідна не тільки його згода, але й активна участь, а також - готовність витратити на це певну суму. Ще одна поки не розв'язана проблема - це стандартизація. А отримання ліцензій може тривати декілька років.

Автор: Генрік Бьоме / Дмитро Каневський
Редактор: Христина Ніколайчук
Джерело: http://www.dw-world.de
powered by CACKLE
© 2008-2012, Association «FEEI».